Kwalifikacja wojskowa 2025: Kobiety również objęte obowiązkiem. „Pojawia się strach”
Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku obejmuje nie tylko mężczyzn, ale również kobiety wykonujące określone zawody lub studiujące na kierunkach istotnych dla obronności państwa. To nowy etap w historii polskiej armii, który budzi mieszane uczucia, zwłaszcza wśród młodych kobiet.
Kto musi stawić się na kwalifikację?
Zgodnie z informacjami Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w tegorocznej kwalifikacji uczestniczy około 230 tysięcy obywateli, w tym kobiety urodzone w latach 1998–2006, które wcześniej nie były kwalifikowane, a które kończą studia w zawodach takich jak lekarz, psycholog, informatyk czy tłumacz.
„To jedna wielka niepewność” – mówi studentka medycyny
W rozmowie z RadioZET.pl Natalia, studentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nie ukrywa niepokoju: „Z koleżankami i kolegami z roku o tym ostatnio rozmawialiśmy. Wszyscy czujemy niepewność. To niby tylko kwalifikacja, ale wiadomo – jesteśmy potencjalnie pierwszymi na liście. To przeraża.”
Natalia zwraca uwagę, że choć osoby z wykształceniem medycznym mogą pełnić ważną funkcję w wojsku, to jednak brakuje im odpowiedniego przygotowania: „Nie mamy przeszkolenia z medycyny pola walki. To tylko zajęcia z zakładania opasek uciskowych, nic więcej.”
Jak wygląda proces kwalifikacji? Relacja Agaty
Agata, absolwentka położnictwa, już przeszła kwalifikację. Opisuje ją jako proces kilkuetapowy:
- Rejestracja i wypełnienie ankiety
- Rozmowa z psychologiem i test refleksu
- Badanie lekarskie i pomiary fizyczne
- Odbiór dokumentów i przyznanie kategorii
„Nie chciałabym być wysyłana na szkolenie wojskowe. Rozumiem potrzebę, ale mam mieszane uczucia” – dodaje Agata.
Coraz więcej kobiet w armii
Według danych z marca 2024 roku, w Siłach Zbrojnych RP służy już ponad 34 tysiące kobiet, w tym:
- ok. 21 tys. żołnierzy zawodowych,
- 7,5 tys. w WOT,
- 4 tys. w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej,
- 1,8 tys. w rezerwie i służbie kandydackiej.
Kobiety służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych: w Wojskach Lądowych, Marynarce Wojennej, Siłach Powietrznych, Żandarmerii Wojskowej oraz Wojskach Specjalnych.
Potrzeba szkolenia i wsparcia psychicznego
Studentki, które obejmuje kwalifikacja, zwracają uwagę na potrzebę podstawowego przeszkolenia wojskowego – nie tylko dla zdobycia umiejętności, ale również dla własnego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.
„Jesteśmy silne, empatyczne, potrafimy znieść ból – ale potrzebujemy wiedzy i wsparcia, żeby tę siłę dobrze wykorzystać” – podsumowuje Natalia.
Wprowadzenie kobiet do ewidencji wojskowej i potencjalne szkolenia to krok milowy w równouprawnieniu, ale również wyzwanie – zarówno organizacyjne, jak i emocjonalne. Czy polskie kobiety są gotowe? Wiele z nich mówi: „Tak – ale chcemy być odpowiednio przygotowane”.