Po śmierci papieża Franciszka: kto zostanie nową głową Kościoła?
Konklawe 2025: decydujące chwile dla Kościoła

Kim są papabili? Lista 12 kardynałów
Według „The College of Cardinals Report”, wspieranego przez magazyn Cardinalis i Sophia Institute Press, na liście tzw. papabili znalazło się 12 potencjalnych kandydatów. Oto oni:
1. Kard. Pietro Parolin (Włochy)
Obecny sekretarz stanu Watykanu, doświadczony dyplomata. Znany z pragmatycznego podejścia i roli w układzie z Chinami. Uważany za „bezpieczną opcję” kontynuacji kursu Franciszka.
2. Kard. Matteo Zuppi (Włochy)
Arcybiskup Bolonii, członek Wspólnoty Sant’Egidio. Progresywny i oddany dialogowi. Wysłannik pokoju na Ukrainę. Kandydat otwarty na reformy.
3. Kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny)
Popularny duchowny z Azji, nazywany „azjatyckim Franciszkiem”. Jego popularność osłabła po kontrowersjach z Caritas, ale nadal uważany za silnego kandydata.
4. Kard. Robert Sarah (Gwinea)
Konserwatysta i były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Autor książek o duchowości. Wspierany przez tradycjonalistów, ale może budzić opór progresywnych kardynałów.
5. Kard. Pierbattista Pizzaballa (Izrael/Włochy)
Patriarcha Jerozolimy, franciszkanin, znany z działań w regionie Bliskiego Wschodu. Ceniony za dialog międzyreligijny i konserwatyzm liturgiczny.
6. Kard. Jean-Marc Aveline (Francja)
Metropolita Marsylii, pochodzenia algierskiego. Promuje dialog z islamem, otwartość i wielokulturowość. Jego młodszy wiek może działać na plus lub minus.
7. Kard. Anders Arborelius (Szwecja)
Pierwszy szwedzki kardynał, były luteranin i karmelita. Skromny, cichy, ale uważany za znak jedności chrześcijan. Ma niewielką widoczność globalną.
8. Kard. Péter Erdő (Węgry)
Konserwatywny kanonista, metropolita Budapesztu. Uczony i organizator, ale krytykowany za chłodne podejście do problemów uchodźczych.
9. Kard. Willem Eijk (Holandia)
Metropolita Utrechtu, lekarz i bioetyk. Ostry krytyk liberalizacji w Kościele. Ceni ortodoksję i tradycję. Jego styl może jednak zniechęcić umiarkowanych kardynałów.
10. Kard. Malcolm Ranjith (Sri Lanka)
Hierarcha z Kolombo, surowy liturgista. Zasłynął po zamachach na Sri Lance, gdy zjednoczył wspólnotę. Jego konserwatyzm może zjednać, ale i podzielić elektorów.
11. Kard. Charles Bo (Mjanma)
Obrońca praw człowieka, działający w trudnych warunkach politycznych. Głos Południa, z doświadczeniem w misjach i kontaktach międzyreligijnych.
12. Kard. Angelo Bagnasco (Włochy)
Emerytowany arcybiskup Genui. Starszy kandydat, który mógłby pełnić funkcję przejściowego papieża. Umiarkowany, doświadczony, choć mniej widoczny.
Co dalej?
Konklawe ruszy po zakończeniu żałoby i pogrzebu. W grze są różne opcje – od kontynuacji linii Franciszka po zwrot w stronę tradycji. Czy Kościół pójdzie za głosem globalnego Południa? A może kardynałowie wybiorą kompromisowego kandydata z Europy? Odpowiedź poznamy już wkrótce.