Po śmierci papieża Franciszka: kto zostanie nową głową Kościoła?

Konklawe 2025: decydujące chwile dla Kościoła

Po śmierci papieża Franciszka Watykan wszedł w czas sede vacante. Ostatnie publiczne wystąpienie papieża miało miejsce tuż przed Wielkanocą, kiedy to udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Po jego odejściu funkcję tymczasowego zarządcy Stolicy Apostolskiej objął kamerling, kard. Kevin Farrell.Trwa żałoba i przygotowania do pogrzebu. Następnie rozpoczną się obrady konklawe – zamkniętego zgromadzenia kardynałów-elektorów, które wybierze nowego papieża. Kandydaci? Lista jest już analizowana przez watykanistów.

Kim są papabili? Lista 12 kardynałów

Według „The College of Cardinals Report”, wspieranego przez magazyn Cardinalis i Sophia Institute Press, na liście tzw. papabili znalazło się 12 potencjalnych kandydatów. Oto oni:

1. Kard. Pietro Parolin (Włochy)

Obecny sekretarz stanu Watykanu, doświadczony dyplomata. Znany z pragmatycznego podejścia i roli w układzie z Chinami. Uważany za „bezpieczną opcję” kontynuacji kursu Franciszka.

2. Kard. Matteo Zuppi (Włochy)

Arcybiskup Bolonii, członek Wspólnoty Sant’Egidio. Progresywny i oddany dialogowi. Wysłannik pokoju na Ukrainę. Kandydat otwarty na reformy.

3. Kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny)

Popularny duchowny z Azji, nazywany „azjatyckim Franciszkiem”. Jego popularność osłabła po kontrowersjach z Caritas, ale nadal uważany za silnego kandydata.

4. Kard. Robert Sarah (Gwinea)

Konserwatysta i były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Autor książek o duchowości. Wspierany przez tradycjonalistów, ale może budzić opór progresywnych kardynałów.

5. Kard. Pierbattista Pizzaballa (Izrael/Włochy)

Patriarcha Jerozolimy, franciszkanin, znany z działań w regionie Bliskiego Wschodu. Ceniony za dialog międzyreligijny i konserwatyzm liturgiczny.

6. Kard. Jean-Marc Aveline (Francja)

Metropolita Marsylii, pochodzenia algierskiego. Promuje dialog z islamem, otwartość i wielokulturowość. Jego młodszy wiek może działać na plus lub minus.

7. Kard. Anders Arborelius (Szwecja)

Pierwszy szwedzki kardynał, były luteranin i karmelita. Skromny, cichy, ale uważany za znak jedności chrześcijan. Ma niewielką widoczność globalną.

8. Kard. Péter Erdő (Węgry)

Konserwatywny kanonista, metropolita Budapesztu. Uczony i organizator, ale krytykowany za chłodne podejście do problemów uchodźczych.

9. Kard. Willem Eijk (Holandia)

Metropolita Utrechtu, lekarz i bioetyk. Ostry krytyk liberalizacji w Kościele. Ceni ortodoksję i tradycję. Jego styl może jednak zniechęcić umiarkowanych kardynałów.

10. Kard. Malcolm Ranjith (Sri Lanka)

Hierarcha z Kolombo, surowy liturgista. Zasłynął po zamachach na Sri Lance, gdy zjednoczył wspólnotę. Jego konserwatyzm może zjednać, ale i podzielić elektorów.

11. Kard. Charles Bo (Mjanma)

Obrońca praw człowieka, działający w trudnych warunkach politycznych. Głos Południa, z doświadczeniem w misjach i kontaktach międzyreligijnych.

12. Kard. Angelo Bagnasco (Włochy)

Emerytowany arcybiskup Genui. Starszy kandydat, który mógłby pełnić funkcję przejściowego papieża. Umiarkowany, doświadczony, choć mniej widoczny.

Co dalej?

Konklawe ruszy po zakończeniu żałoby i pogrzebu. W grze są różne opcje – od kontynuacji linii Franciszka po zwrot w stronę tradycji. Czy Kościół pójdzie za głosem globalnego Południa? A może kardynałowie wybiorą kompromisowego kandydata z Europy? Odpowiedź poznamy już wkrótce.

Źródło: The College of Cardinals Report, Sophia Institute Press, Cardinalis Magazine